Wydarzenia
Zawsze blisko
ważnych wydarzeń

Piszą o nas w SIMZINE!

Niedawno w branżowym włoskim magazynie SIMZINE ukazał się artykuł o naszej firmie:

Artykuł w polskiej wersji językowej zamieszczamy poniżej.

[Tłumaczenie artykułu na język polski: Medcam]

Medcam: idealny partner technologiczny dla centrów symulacji medycznej

Czas czytania: 6 min

Przedstawiamy Medcam, polską firmę specjalizującą się w systemach niezależnych, które umożliwiają efektywne zarządzanie centrami symulacji wszystkich typów.

Co innego może dać lepszy wgląd w potrzeby, problemy i wyzwania centrów symulacji na całym świecie niż spędzenie ponad 12 lat pracując w centrum symulacji medycznej? Taka jest właśnie trajektoria Marka Mustera, założyciela i dyrektora generalnego Medcam, polskiej firmy, której celem jest uczynienie centrów symulacji efektywnymi i produktywnymi miejscami pracy i szkoleń. Jego doświadczenie, zdobyte podczas kierowania Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego od 2016 r., jest podstawą rozwoju produktów Medcam. „Od 2011 roku pracowałem jako instruktor symulacji, asystent, technik, specjalista naukowo-techniczny, aż do stanowiska zastępcy kierownika CSM” – powiedział SIMZINE Marek. „Doświadczenie, które zdobyłem na uczelni oraz jako ratownik medyczny, pracując aktywnie w zawodzie od 2008 roku, przekonało mnie o potrzebie stworzenia systemu o innej koncepcji – bardziej przyjaznego dla użytkownika i mniej czasochłonnego”. Ponad dekada spędzona na pracy w edukacji i symulacji medycznej nauczyła mnie, że wiele panujących metod i idei wymaga przeglądu”.

Marek Muster, założyciel i CEO Medcam

Dla Medcam najważniejszym zasobem każdego centrum symulacji jest jego personel: technicy, instruktorzy, kierownictwo, aż po dział administracyjny. Dlatego kluczem do skutecznego zarządzania CSM jest zadowolenie personelu poprzez usprawnienie procesów i ograniczenie niepotrzebnych działań, które mogą wyczerpać energię i zaangażowanie ludzi. Ma to negatywny wpływ nie tylko na wyniki nauczania, ale także na środowisko pracy.

Na co dzień centrum symulacji obsługuje znaczną ilość danych, obejmujących scenariusze symulacji, listy kontrolne, zapotrzebowania na zajęcia i egzaminy, sprzęt, materiały jednorazowego użytku, standaryzowanych pacjentów… i podlegają one częstym modyfikacjom i aktualizacjom. Co można zrobić, aby zracjonalizować i uprościć zarządzanie danymi w CSM?  Marek Muster wymyślił własną odpowiedź: „Medcam PRO ułatwia sprawną komunikację personelu poprzez scentralizowanie i uporządkowanie wszystkich danych w jednym miejscu, dostępnym 24/7. Oszczędza to czas i minimalizuje występowanie błędnych informacji i nieporozumień między pracownikami, ostatecznie zwiększając ogólną wydajność pracy”. Prostota użytkowania jest również kluczowym punktem dla Medcam, aby sprostać potrzebom nawet mniej obeznanych z technologią pracowników. Co więcej, automatyzacja jest wykorzystywana w celu przyspieszenia wdrożenia użytkownika i zminimalizowania czasu potrzebnego na każdą operację.

Wersja mobilna systemu Medcam

Dwa rozwiązania dostarczane przez firmę to:

Medcam sprawia, że sesje debriefingowe i egzaminy OSCE stają się dziecinnie proste. Jest to nie tylko system nagrywania audio-wideo, ale także kompleksowe narzędzie, które umożliwia efektywną realizację scenariuszy, tworzenie kart oceny i analizę wyników egzaminów OSCE, działając jako baza danych, w której przechowywane są wszystkie niezbędne pliki i dokumentacja. Interfejs jest naprawdę intuicyjny i łatwy w użyciu, choć oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak: tworzenie niestandardowych scenariuszy symulacji, personalizacja kart oceny, prebriefing studentów i jednoczesne nagrywanie audio-wideo wszystkich pomieszczeń. Medcam pozwala na kompleksową kontrolę nad każdym etapem procesu symulacji poprzez wykorzystanie list kontrolnych, możliwość dodawania adnotacji do istotnych zdarzeń oraz odtwarzanie wideo podczas pre- i debriefingu. Oprogramowanie jest oparte na przeglądarce internetowej, więc nie wymaga dodatkowych instalacji i jest dostępne zdalnie dla nieograniczonej liczby użytkowników.  Dzięki integracji z innymi rozwiązaniami AV, system Medcam znacznie zwiększa funkcjonalność poza to, co oferują tradycyjne systemy. Służy jako nowoczesny scentralizowany system do archiwizacji i podsumowywania sesji symulacyjnych, skutecznie spełniając obecne wymagania symulacji medycznej. „Przeprowadzanie egzaminów OSCE jest bardzo wymagające” – stwierdza Marek Muster – „aby umożliwić użytkownikom digitalizację danych, zautomatyzowaliśmy proces oceny, tworząc protokoły egzaminacyjne i raporty, a także umożliwiliśmy prosty eksport wyników z systemu do pliku”. Dodatkowo, każdy komputer może być stacją kontrolną, co znacznie ułatwia przeprowadzenie egzaminu.  Panel studenta pomaga określić ścieżkę egzaminu i pozwala studentowi komunikować się w czasie rzeczywistym z egzaminatorem”.

– Medcam PRO to kompleksowy system zarządzania zaprojektowany specjalnie dla centrów symulacji. Służy jako nowoczesne narzędzie do zarządzania zasobami, które ustanawia nowe standardy i optymalizuje pracę we wszystkich obszarach funkcjonowania centrum, stając się tym samym idealnym rozwiązaniem do racjonalizacji procesów zarządzania zarówno dla dużych, jak i mniejszych CSM. Oprócz przydatnych modułów, takich jak Scenariusze i Karty Oceny, Zapotrzebowanie na zajęcia i Harmonogram CSM, Wyposażenie, Magazyny, Raporty, system PRO posiada również moduł Międzynarodowych Scenariuszy i Międzynarodowych Kart Oceny. Umożliwia on udostępnianie scenariuszy i kart oceny na całym świecie oraz tworzenie międzynarodowej społeczności profesjonalistów symulacji medycznej. Co więcej, system zawiera różne poziomy dostępu dla różnych grup pracowników, umożliwiając zarządzanie informacjami zgodnie z konkretnymi obowiązkami każdej osoby. Wsparcie techniczne ze strony ekspertów Medcam jest oferowane w celu skonfigurowania systemu zgodnie z potrzebami centrum, a następnie – podobnie jak w przypadku systemu Medcam – wykwalifikowani instruktorzy przeprowadzają szkolenie, jak najlepiej wykorzystać wdrożone funkcje. Doświadczenie Marka Mustera było kluczowe przy projektowaniu tego produktu: „Zarządzając codzienną pracą w centrum symulacji, brakowało mi czegoś, co pomogłoby kontrolować wieloosobowy zespół z kilkoma obowiązkami, jednocześnie mając zasoby centrum pod kontrolą, gdy obciążenie pracą jest bardzo duże. Dlatego też, aby np. rezerwacja sal i sprzętu oraz standaryzowanych pacjentów była adekwatna do scenariuszy i kart ewaluacyjnych wykorzystywanych podczas danych zajęć oraz przebiegała sprawnie i przy minimalnym zaangażowaniu cennego czasu personelu, postanowiłem stworzyć z naszym zespołem narzędzie, które na podstawie tych informacji automatycznie tworzyłoby harmonogram zajęć i ustalało rytm pracy całego personelu, unikając wielu nieporozumień i jasno dzieląc pracę zgodnie z obowiązkami na danym stanowisku. (…) Korzystając z rozwiązania w chmurze, zapewniamy wszystkim użytkownikom łatwy dostęp do danych, nawet jeśli w danym momencie nie są fizycznie w pracy. Cała komunikacja między instruktorami, technikami i kadrą zarządzającą odbywa się zatem za pośrednictwem naszego oprogramowania”.

Oba rozwiązania są elastyczne, ponieważ można je dostosować w najdrobniejszych szczegółach i całkowicie skalowalne, aby umożliwić łatwe rozszerzenie działalności centrum. Mogą być również używane osobno lub razem, w zależności od potrzeb ośrodka. Produkty Medcam są wynikiem wieloletniego doświadczenia Marka Mustera, ale także cennych opinii użytkowników: „Nasz system zawiera tylko te funkcje, które są faktycznie używane na co dzień przez instruktorów, techników, kadrę zarządzającą i studentów” – stwierdza Marek Muster – „Staramy się słuchać potrzeb naszych użytkowników i tworzyć nowe oblicze symulacji medycznej z ich rzeczywistym wpływem. Dlatego nowe funkcje są wdrażane w oparciu o opinie użytkowników i ekspertów w dziedzinie symulacji”.

Projektujesz nową pracownię symulacji lub chcesz przebudować całe centrum symulacji i wdrożyć bardziej innowacyjne rozwiązania? A może Twoja instytucja chciałaby z łatwością przeprowadzać egzaminy OSCE?

W takim razie Medcam jest idealnym partnerem technicznym, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby.